Głosowanie i wybory (z punktu widzenia fizyka)

We wtorek 5.11.2019 zapraszamy na najbliższy wykład z cyklu Bliżej Nauki, organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który wygłosi nasz współpracownik Karol Życzkowski. Wykład poświęcony głosowaniu i wyborom z punktu widzenia fizyka odbędzie się o godzinie 18.15 w sali A-1-06 na Wydziale FAIS (ul. Łojasiewicza 11).

Z punktu widzenia fizyka wybory potraktować można jako skomplikowane doświadczenie badawcze angażujące miliony obywateli. Jego celem jest zarówno poznanie opinii wyborców, jak i wybór przedstawicieli społeczeństwa, którzy otrzymają mandat do sprawowania władzy. Ścisłe twierdzenia matematyczne pokazują, że nie istnieje idealny system wyborczy. W referacie przedstawię zalety i wady różnych systemów oraz pokażę, jak przy pomocy statystycznej analizy danych wyborczych można ujawnić nadużycia wyborcze.

Materiały z wykładu

Data opublikowania: 04.11.2019
Osoba publikująca: Dariusz Stolicki

Fotorelacja

 

Debata poprzedzająca ogłoszenie wyników konkursu. Wybory prezydenckie 2020: Polska i USA. Gdzie łatwiej przewiedzieć zwycięzcę? Od lewej: Jarosław Flis, Paweł Laidler, Roman Graczyk,Wojciech Słomczyński, Kazimierz Rzążewski, Jan Rokita.

Przemawia: Karol Życzkowski, przewodniczący Kapituły Konkursu

Ogłoszenie wyników: Wojciech Słomczyński. Po lewej: Robert Konieczny.

Wyróżnienie specjalne odbiera Paweł Predko z firmy IPSOS.

Wyróżnienia odbierają: Łukasz Pawłowski (Stan Polityki) i Paweł Matuszewski (Polityka w sieci). Po prawej: Katarzyna Mirocha, Jacek Sokołowski

Zwycięski Złoty Puchar Pytii w imieniu firmy Kantar odebrał: Wojciech Hołdakowski